Prawdopodobnie jako pierwsi w Polsce przedstawiamy poradnik przedstawiający sposób na zrootowanie urządzeń z serii Xperii Z5 z zachowaniem funkcji autorskich, które wymagają kluczy DRM. Tutorial został napisany na podstawie wątku z XDA-Developers, jednak nie było zbyt wielu chętnych na jego przetestowanie. Po weryfikacji, potwierdzam jego działanie nawet na Androidzie 6. Poradnik umożliwia stworzenie kernela z wyłączonymi mechanizmami dm-verity i SONY RIC. Jeżeli ktoś posiada kopię TA może również przywrócić k;ucz swojego urządzenia (ostatni z punktów w poradniku(. Dodatkowo za pomocą narzędzia autora tworzony kernel posiada recovery TWRP oraz DRM fix. Jeżeli nie posiadasz kopii TA autor zaimplementował swój DRM fix na działanie autorskich funkcji.
Uwaga!
Nie jest do końca jasne czy ten poradnik przywraca cały backup TA, czy tylko jego cześć. Nie zaleca się aktualizować urządzenia poprzez PC Companion i OTA po wykonaniu tutorialu. Nie są bowiem znane efekty takiego postępowania.
Wymagania:
- Odblokowany bootloader (jeżeli jeszcze nie odblokowałeś, zrób wcześniej Backup TA - Tu poradnik.)
- Backup TA (nie jest wymagany, jeżeli chcesz stworzyć kernel tylko z wyłączonymi mechanizmami dm-verity i SONY RIC)
- Firmware z którego korzystasz (znajdziesz tutaj, lub poproś o niego w dziale Poszukiwania)
- Zainstalowane sterowniki ADB+fastboot oraz Google ADB+Fastboot (tutaj do pobrania)
- Zainstalowane Minimal ADB & Fastboot (tutaj do pobrania)
- Zainstalowany Flashtool
Instrukcja:
1. Stwórz jakiś folder na pulpicie w którym będziesz pracował. Może to być np. folder o nazwie Rootkernel. W dalszej części będę się trzymał tej nazwy, ty trzymaj się swojej.
2. Otwórz plik swojego firmware'u FTF za pomocą dowolnego programu archiwizującego (7zip, Winrar itp.).
3 Wypakuj kernel.sin z pliku FTF do Twojego folderu Rootkernel.
4. Uruchom program Flashtool i wybierz w nim Tools->Sin Editor. Za pomocą kropek odnajdź swój folder Rootkernel i wskaż kernel.sin.
5. Kliknij Extract data
6. Po chwili w folderze Rootkernel powinien pojawić się plik kernel.elf. Jeżeli tak się stało możesz już usunąć kernel.sin.
7. Pobierz narzędzie od tobias.waldvogel i rozpakuj pliki z niego do folderu Rootkernel.
rootkernel_v4.0_Windows_Linux.zip
8. Jeżeli posiadasz kopię TA wykonaną poradnikiem Backup kluczy DRM - metoda iovyroot z wykorzystaniem tymczasowego roota i chcesz stworzyć kernel ze swoimi kluczami DRM, umieść kopię TA w folderze Rootkernel.
9. Sprawdź czy w Twoim folderze Rootkernel są wszystkie pliki jak poniżej. Możesz nie mieć pliku ze swoją kopią TA (u mnie TA-05042016.img), jeżeli decydujesz się tworzyć kernel bez takiej kopii.
10. Przytrzymując Shift kliknij prawym klawiszem myszy na folder Rootkernel i wybierz "otwórz okno polecenia tutaj".
rootkernel kernel.elf kernel_mod.img
11. Po naciśnięciu Entera Twoim oczom powinien się ukazać widok jak poniżej. Dokładnie porównaj swój ze screenem.
12. Jeżeli posiadasz w folderze Rootkernel swój backup TA, możesz stworzyć plik FTF, który po wgraniu przez Flashtool przywróci klucz Twojego urządzenia. By to zrobić wydaj komendę jak poniżej oraz zaczekaj na widok jak na screenie.
flash_dk Nazwa_kopii DK.ftf
13. W folderze Rootkernel pojawił się plik kernel_mod.img. To Twój kernel. Ma on wyłączone mechanizmy dm-verity i RIC.
14. Przejdź do C:\Minimal ADB and Fastboot
15. Skopiuj plik kernel_mod.img do folderu Minimal ADB and Fastboot plik kernel_mod.img z folderu Rootkernel.
16. Wyłącz telefon, a następnie przytrzymując klawisz VOL+ (podgłaszania) podłącz go do komputera. Na telefonie powinna zapalić się niebieska dioda powiadomień. Wtedy możesz puścić klawisz.
17. W folderze Minimal ADB and Fastboot znajduje się plik MAF32.exe. Uruchom go.
18. Wpisz następującą komendę w wierszu poleceń i naciśnij Enter:
fastboot flash boot kernel_mod.img
19. Powinieneś otrzymać następujące komunikaty:
20. Możesz uruchomić telefon. Na urządzeniu jest już zainstalowane TWRP Recovery do którego można się dostać za pomocą klawisza podgłaszania w czasie gdy na ekranie jest logo Sony.
21. Aby zrootować urządzenie wystarczy teraz pobrać binaria SuperSu stąd i skopiować je do pamięci telefonu/kartę pamięci. Następnie uruchomić TWRP i zainstalować paczkę. Po uruchomieniu root będzie już dostepny.
22. Jeżeli wykonałeś punkt 12 i masz plik FTF (DK.ftf) możesz wgrać go za pomocą Flashtoola. Spowoduje to zapisanie klucza Twojego urządzenia na smartfonie. Plik wgrywasz w trybie Flashmode.
23. Koniec.
Uwaga!
Jeżeli masz pytania co do tego poradnika, możesz je zadać w tym temacie. Starałem się opisywać wszystko szczegółowo. Nie jestem w stanie zapewnić, że wszystkie funkcje będą działać. Mogę jedynie potwierdzić działanie X-Reality, ulepszeń dźwięku i Widevine modular. Innych funkcji nie jestem na ten moment w stanie sprawdzić, chyba że podasz mi sposób na to ;) Poradnik napisałem sam na podstawie własnych doświadczeń i musiałem spędzić dużo czasu by do wszystkiego dojść. Nie zezwalam na kopiowanie go pod taką postacią jak tutaj, ani na wykorzystanie moich screenów.
źródło: